Pintér Krisztina - a Légzőszervi bakteriológia témacsoport tudományos segédmunkatársa – első helyezést ért el „Különböző állatfajokból izolált Pasteurella multocida törzsek fenotípusos antibiotikum-érzékenységi vizsgálata” című poszterével a 2024. február 16-án az Állatorvostudományi Egyetemen megrendezett II. Magyar Agrártudományi Doktoranduszok Szimpóziumán. Gratulálunk!

Candida albicans

A Candida albicans genomjában stressztényezők hatására bekövetkező változások hozzájárulnak a faj különböző környezeti feltételekhez való alkalmazkodásához. Az állati eredetű C. albicans törzsek genomösszetételének változatai nagyrészt feltáratlanok; ezért a rezisztencia vagy más szelektív nyomások feltárása, - amelyek ezeknek az élesztőgombáknak evolúcióját vezérlik - továbbra is izgalmas kutatási kihívást jelentenek.

liba

A „Zoonotikus bakteriológia és mycoplasmatológia” kutatócsoport munkatársai az általuk korábban kifejlesztett, a Mycoplasma anserisalpingitidis okozta megbetegedés megelőzésére szolgáló élő, attenuált, hőérzékeny vakcinajelölt (MA271) biztonságosságát és hatékonyságát vizsgálták lúdtenyésztő telepeken több hónapos kísérlet folyamán.

Az MTA Állatorvos-tudományi Bizottsága és az Állatorvostudományi Egyetem Állatorvostudományi Doktori Iskolája 2024. január 29-31-ig tartja a legújabb kutatási eredményeink bemutatására szolgáló Akadémiai Beszámolók üléssorozatot, amelyre idén 50. alkalommal kerül sor az Állatorvostudományi Egyetemen.
Az egyes szekciók programfüzetei megtalálhatók az intézetünk honlapján: https://vmri.hun-ren.hu/hu/akademiai-beszamolok/2023-evi-50-fuzet-beszamolok-2024-januar-29-31

 

2024. január 16-án a világszerte elismert nemzetközi kutatókat is tagjai között tudó értékelési bizottság, valamint az intézet vezetőjének és kutatóinak részvételével megtörtént a HUN-REN Állatorvostudományi Kutatóintézet (HUN-REN ÁTKI) tudományos tevékenységének helyszíni áttekintése, amely az átfogó értékelés fontos része.

 

 

 

Kutatóintézetünk „Új kórokozók felderítése” témacsoportja a sertések reprodukciós zavarokkal és légzőszervi tünetekkel járó szindrómáját (PRRS) okozó vírust vizsgálta két tanulmányban is. A PRRS a sertéstartás egyik legnagyobb gazdasági veszteséget okozó fertőző betegsége, becsült kártétele évente meghaladja a 2 milliárd dollárt a világon. A betegség kezelése megelőzéssel lehetséges, hazánkban többféle élő vakcina rendelkezik forgalomba hozatali engedéllyel.

Több mint 360 kutató és kutatócsoport részesül költségvetési támogatásban összesen 13,8 milliárd értékben. Az egyéni kutatókat és kutatócsoportokat megcélzó, úgynevezett OTKA-típusú programok a tudományos életpálya különböző szakaszaira épülő pályázati kategóriákban támogatnak kiválósági alapon kutatási projekteket, hozzájárulva a magyar kutatók és nemzetközi szintű tudományos eredményeik erősítéséhez.

IAM logo

Intézetünk kutatói hagyományosan résztvevői a Nemzetközi Adenovírus Konferenciának, melyek közül a kilencedik, Magyarországi, 2009-es találkozónak a szervezői is voltak. Idén a 15th International Adenovirus Meeting 2023 szeptember 24 és 28 között került megrendezésre Horvátországban, Bol városában. Intézetünk tudományos főmunkatársa, Vidovszky Márton elnyerte a legjobb poszter előadásnak járó díjat, melyhez ezúton is gratulálunk!

Kutatóintézetünk tudományos segédmunkatársa, Hazim Sajiri, elnyerte az Európai Halkórtani Szövetség (EAFP) hallgatói díját. A támogatás segítségével a PhD munkája során elért eredményeiről tartott előadást a "21st International Conference on Diseases of Fish and Shellfish" című rendezvényen Aberdeenben, 2023 szeptemberében.

madarak

Az Állatorvostudományi Kutatóintézet a Fertőző állatbetegségek, antimikrobiális rezisztencia, állatorvosi közegészégügy és élelmiszerlánc-biztonság Nemzeti Laboratóriuma projektjeinek keretei között a haszonállatok mellett a vadon élő állatok egészségvédelmére, fertőző betegségeik felismerésére is hangsúlyt fektet. A leginkább fiatal egyedekre veszélyes madár polyomavírusok képviselőit házi szárnyasok és díszmadarak mellett legújabb tanulmányainkban nagy kárókatonában és vörös vércsében azonosítottuk, mint új vírusfajokat.